M
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm3049_lapy.jpg
m
m
CZTERY ŁAPY - to program prowadzony już drugi raz w naszej szkole, pod kierunkiem p. Katarzyny Muszyńskiej i p. Beaty Nawrockiej. "Cztery łapy" to cykl spotkań, podczas których dzieci poznają bliżej rasy psów oraz obowiązki właścicieli. Dowiedzą się jak dbać o swoje zwierzę, pielęgnować je oraz jak zaspokajać jego potrzeby. Poznają również "zawody" psów, które służą człowiekowi.

Pierwsze spotkanie.
"Poznajemy bliżej psa" - podczas tych zajęć, dzieci miały możliwość poznania lub przypomnienia sobie różnych ras psów. A czego potrzebuje pies? Oprócz rzeczy, ktore można kupić, przede wszystkim miłości i czułości. Dzieci oglądały prezentację multimedialną oraz rzeczy, które potrzebne są do pielęgnacji psa.
M
mmmmmmmprkosci.jpgmmmmmmmmmmmmmme12433f9ca0d872a7d8d0765a4ce0136,0,1[1].jpg
m
mpies1.jpgmmpies2.jpg
m
Poznaliśmy zabawną piosenkę, którą na pewno znają nasi rodzice: "Jak rozmawiać trzeba z psem".
m

m
m
Na drugich zajęciach "Pies w służbie człowiekowi", dzieci przekonały się, że nie tylko człowiek jest potrzebny psu, lecz także pies jest potrzebny człowiekowi. Nie tylko ze względu na ofiarowaną człowiekowi miłość i oddanie, ale również dlatego, że człowiek wykorzystuje niezwykłe umiejętności psa. Pies wykorzystywany jest między innymi jako stróż, ale także w terapii osób chorych, jako pies asystujący dla osób niewidomych, czy w ratownictwie wodnym i górskim. Podczas tych zajęć dzieci poznały "zawody" psów oraz charakter ich pracy.
m
m
mpies3.jpgmmmpies4.jpg
m
m
Zajęcia „Pies bezdomny" umożliwiły dzieciom wzięcie udziału w dyskusji „Jak możemy pomagać bezdomnym zwierzętom?". Dzieci wykazały się dużą wrażliwością i chęciom pomocy porzuconym czworonogom. Chętnie włączyły się do zbiórki karmy i rzeczy dla psów ze schroniska w Gorzowie, do którego zostały przekazane pod koniec grudnia.
m
m
mmmmmmmmmmmmkarma_dla_schroniska.jpg
m
m
Kolejne zajęcia ,,Pies w literaturze" zostały przeprowadzone przez p. Jolantę Tokarek w bibliotece szkolnej. Zaprezentowane zostały dzieciom najciekawsze książki i filmy, których bohaterami są psy. Ponadto została zaproponowana dzieciom możliwość napisania samodzielnie krótkiego wierszyka lub rymowanki, które zostały zebrane i wydane w tomiku wierszy ,,Mój przyjaciel pies".
m
m
psy1.jpgpsy2.jpg
m
m
Zajęcia pod hasłem "Pies u lekarza" odbyły się w Lecznicy Weterynaryjnej "Cztery Łapy". Uczniowie zwiedzili gabinety lekarskie, salę operacyjną oraz nowocześnie wyposażone centrum diagnostyczne (RTG, USG, EKG). Poznali narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Pani weterynarz bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy oraz cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania. Dzieci dowiedziały się, kiedy psy trafiają do lecznicy oraz jak lekarze się nimi opiekują. Z pewnością zapamiętają tę wizytę na długo.
m
wetery.JPGwetery1.JPG
wetery4.JPGwetery3.JPG
dw1.JPGdw2.JPG
m
m
Na kolejnym spotkaniu gościliśmy w szkole p. Alicję Aszyjczyk, która prowadzi hodowlę Berneńskich psów pasterskich. Pani Alicja przywiozła ze sobą trzech czworonożnych przyjaciół: suczkę Gabrysię i Olę oraz psa Bostona, którzy na co dzień zajmują się trapią wzmacniającą efekty rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych.
Przy okazji spotkania uczniowie mogli usłyszeć wiele wartościowych rad – w jaki sposób należy opiekować się psem, jak uchronić się przed atakiem agresywnego psa i jak postępować, gdy pies nas goni. Ponadto mogły przytulić się do swoich milusińskich gości oraz nakarmić je smakołykami, co sprawiło im wiele radości.
m
mmmmmmmmpsiunia8.JPGmm
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm,mmmKlasa 107
mmmmmmmmmllpsiunia.JPG
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmKlasa 106
psiunia2.JPGpsiunia4.JPGpsiunia5.JPGpsiunia6.JPGpsiunia7.JPGpsiunia1.JPG