W NASZEJ SZKOLE REALIZUJEMY OGÓLNOPOLSKI PROGRAM

external image images?q=tbn:ANd9GcRdYv5H9bokoq_O1bxC3wE-6pRMWRZ76Y-yht-IIzi5FtED_tZ7


Informacje o programie
stopnie wiedzy.JPG
Złota Lista Książek do czytania dzieciom
Dlaczego warto czytać dzieciom?RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM

SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI
NASZE DZIAŁANIA
linie_0096[1].gifSTARSI CZYTAJĄ- MŁODSI SŁUCHAJĄ

Wiktor.JPGW piątek, 10 marca 2017r., w ramach wspólnego przedsięwzięcia czytelniczego STARSI CZYTAJĄ – MŁODSI SŁUCHAJĄ, odwiedził dzieci z klasy 205, uczeń klasy 306, Wiktor Maksymowicz. Celem spotkania z naszymi uczniami było zachęcanie do czytania poprzez bezpośredni kontakt z książką i promowanie czytelnictwa w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Wiktor głośno, płynnie, wyraźnie i z dużym zaangażowaniem emocjonalnym odczytał mit o „Dedalu i Ikarze” z serii „Mity dla najmłodszych”. Dziękujemy starszemu koledze za wizytę i możliwość wysłuchania naprawdę pięknie przeczytanej historii. Tego typu spotkania będą kontynuowane cyklicznie do czerwca br.

Małgorzata Protoklitow i Beata Nawrocka


linie_0096[1].gif
CZYTANIE BAŚNI ANDERSENA PRZEZ RODZICA, P. E. GOLIŃCZAK – BOGDAN W RAMACH AKCJI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
22 lutego 2017r. gościliśmy w naszej klasie mamę Szymona – panią Ewę Golińczak – Bogdan, która przeczytała dwa znane utwory wybitnego baśniopisarza, Hansa Christiana Andersena – „Pięć ziarnek grochu” i „Nowe szaty cesarza”. Z ciekawością słuchali uczniowie wzruszającej historii o chorej dziewczynce i niesamowitych wydarzeń, jakie działy się na dworze cesarza, któremu kupcy zaproponowali wyjątkowej piękności tkaniny do uszycia nowych szat. Dzieci znały już kilka baśni tego autora, ale te czytane przez mamę Szymona naprawdę wywarły na nich ogromne wrażenie. Z radością zatem wykonali w zeszytach ilustracje do wybranego utworu.
To klasowe czytanie na pewno zachęciło do sięgnięcia po inne baśnie tego i innych pisarzy.
Małgorzata Protoklitowfffs.JPG fssf.JPG

linie_0096[1].gif

SPOTKANIE Z A. GINIEWSKĄ W RAMACH KAMPANII „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”
We wtorek, 14 lutego 2017r. odwiedziła nas pani Anna Giniewska (pracownik Biblioteki Pedagogicznej), która przeczytała nam książkę pod tytułem „Od 1 do 10”. To była ciekawa książka z rymowankami i wyliczankami o zwierzętach. Na pewno ułatwi młodszym dzieciom zrozumieć matematykę. Były też prace w parach, układaliśmy rymy. Rysowaliśmy własnego potwora. Każde spotkanie z panią Anią jest bardzo udane i jeszcze nigdy żadne z nich nie było nudne.
Iga Szulwic i Monika Lewkowicz z klasy 205Lekcja biblioteczna (1).JPG Lekcja biblioteczna (15).JPG
Lekcja biblioteczna (22).JPG Lekcja biblioteczna (29).JPG
linie_0096[1].gif„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – KLASA 106
W roku szkolnym 2015/2016 klasa 106 włączyła się w ogólnopolską kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. W ciągu 10 miesięcy dzieci systematycznie, 2 razy w tygodniu, słuchały czytanych przez nauczyciela książek w ramach „Klasowych spotkań z literaturą dziecięcą”. Odbywały się wizyty zaproszonych gości. Książki ze „Złotej Listy” czytali dzieciom rodzice, pielęgniarka szkolna, nauczyciele oraz starsi koledzy. Mile wspominamy wizytę p. Małgorzaty Sągajłło - Frączkiewicz, p. Elżbiety Majdańskiej oraz p. Anny Węglickiej. Braliśmy również udział, w różnych akcjach czytelniczo – plastycznych. Odwiedziliśmy Bibliotekę Miejską nr 1 i uczestniczyliśmy w warsztatach pod hasłem Wielkanoc z H. Ch. Andersenem i „Brzydkim Kaczątkiem”. W tym roku przeczytaliśmy między innymi:„Bon, czy ton” Grzegorza Kasdepki,„Michał i złoty puchar” Magdaleny Stelmarczyk,Cykl „Przygody Pana Pierdziołka”, „Wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej, a także „Baśnie” H. Ch. Andersena i „Najpiękniejsze wiersze J. Tuwima”.
Może wakacje, także spędzimy z książką w ręku? Nie zapomnijcie o czytaniu w letnie popołudnia. Oto nasze propozycje:
1. Astrid Lindgren – „Pippi Pończoszanka” i „Emil ze Smalandii”
2. Grzegorz Kasdepke „Wakacje detektywa Pozytywki”
3. Rafał Klimczak „Nudzimisie na wakacjach”
Katarzyna Pawłowicz-Bielska20160318_144223.jpg 20160322_103411.jpg
20160615_103840.jpg DSC05517.JPG
linie_0096[1].gif CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOMW lutym i marcu uczniowie klasy 206 mieli zaszczyt gościć rodziców p. Katarzynę Muszyńską i p. Izabellę Żyżę, które w ramach realizacji kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom " przeczytały uczniom fragmenty książki Adama Maleszki ,, Magiczne drzewo. Czerwone krzesło". Książka ta spodobała się im, ponieważ przepełniona jest niesamowitymi przygodami, niebezpieczeństwem, humorem i magią... W skupieniu słuchali fantastycznych opowieści o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe... Bardzo dziękujemy za miłe spotkania.
Beata Nawrocka

DSC_0152.JPG DSC_0153.JPG
DSC_0157[1].JPG DSC_0160[1].JPG

linie_0096[1].gif
SPOTKANIE KLASY 105 Z P. ANNĄ GINIEWSKĄ
1 lutego 2016 uczniów klasy 105 zaszczyciła swoją obecnością p. Anna Giniewska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Pani Anna znalazła się w gronie 20 laureatów konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2014/2015. Naszym najmłodszym czytelnikom przeczytała „Książkę bez obrazków” oraz „Mieszkamy w książce”. Obie lektury wywoływały u dzieci salwy śmiechu i wiele innych pozytywnych emocji, a pierwszą książkę uczniowie na błagalną ich prośbę usłyszeli aż dwukrotnie, bo tak spodobała się wszystkim. Oprócz czytania były zabawy otwierające przed dziećmi krainę bajek, przyrządzanie czarodziejskiego eliksiru, wspólne wymyślanie fantastycznego opowiadania związanego z wylosowanym obrazkiem, a także czytanie i oglądanie niezwykłych książek np. z obrazkami 3D albo z piszczałkami czy z ilustracjami do własnego układania. Uczniowie bawili się czytaniem i książkami wspaniale. Kolejne spotkanie już w marcu!!!

Małgorzata Protoklitow

Cała Polska Czyta Dzieciom (21).JPG Cała Polska Czyta Dzieciom (50).JPG
Cała Polska Czyta Dzieciom (25).JPG Cała Polska Czyta Dzieciom (16).JPG


linie_0096[1].gif

TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE I INNYCH KRAJACH
W ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, w środę 16 grudnia 2015 r., klasa 203 uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Bibliotece Miejskiej nr 1. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie polskie tradycje świąt Bożego Narodzenia oraz poznały tradycje innych krajów. Od dziś wiedzą m.in. że niemieckie dzieci otrzymują talerz słodyczy, a w Ameryce nie ma wieczerzy wigilijnej.
Na koniec był quiz sprawdzający nową wiedzę. Chyba dość dużo dzieci zapamiętały bo każdy zgłaszał się do odpowiedzi.

Natalia Kowalska
20151216_143220.jpg 20151216_134940.jpg


linie_0096[1].gif

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE
W ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, 30 listopada 2015r. , dzieci z klasy 203 udały się do Biblioteki Miejskiej nr 1. Pracująca tam pani przeczytała klasie fragment lektury „Plastusiowy Pamiętnik”. Dzieci poznały starodawne przybory szkolne. Miały okazję oglądać bajkę o głównym bohaterze opowiadania. Na koniec spróbowały swoich sił w pisaniu stalówką maczaną w kałamarzu z atramentem. Lekcja była ciekawa, a dzieci wiele się nauczyły

Natalia Kowalska

20151130_141854.jpg
linie_0096[1].gif


SPOTKANIE Z PANEM DZIENNIEKARZEM
Słyszeliście o radiu Go na 101,7FM? Pracuje tam dziennikarz radiowy pan Maciej Ziółkowski, który przygotowuje serwisy informacyjne z regionu. W ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom,
23 listopada 2015 r., dzieci z klasy 203 miały okazję poznać pana Macieja i posłuchać przez niego czytane bajki. W czytanych bajkach pojawił się chłopczyk bojący się ciemności, Tomek używający brzydkich słów oraz bóbr uwielbiający tylko gry komputerowe. Każda z bajek czegoś uczyła. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania, a nawet same je zadawały. Lekcja była bardzo ciekawa.

Natalia Kowalska

20151123_141331.jpg 20151123_134337.jpg
linie_0096[1].gif
SPOTKANIE Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ
23 listopada uczniów klasy 105 zaszczyciła swoją obecnością szkolna bibliotekarka – p. Brygida Dowejko, która przyniosła do przeczytania najmłodszym słuchaczom książkę Wandy Chotomskiej pt. „Kram z literami”. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem i zdziwieniem wsłuchiwały się w kolejne części utworu będące zwrotkami napisanymi na temat kolejnych liter alfabetu. Będąc na etapie poznawania tych właśnie liter, wszyscy uczniowie mocno angażowali się emocjonalnie podczas prezentacji tekstu i ilustracji. Z pewnością po takiej lekcji z jeszcze większą chęcią i motywacją będą zaznajamiać się z następnymi spółgłoskami i samogłoskami, a także będą chciały uczyć się czytania i spędzania czasu z ciekawą lekturą.
Małgorzata Protoklitow

DSC09959.JPG DSC09960.JPGlinie_0096[1].gif
Cała Polska czyta dzieciom - wizyta pani pedagog A. Nadrowskiej 10 listopada na spotkanie z uczniami klasy 105 przybyła pani pedagog A. Nadrowska. Na wstępie pani wyjaśniła dzieciom na czym polega jej praca i dlaczego jest taka ważna. Następnie zaprezentowała im zbiór „Najkrótszych bajek”, bo taki tytuł nosiła książka, którą przyniosła do przeczytania uczniom. Z dużym zaciekawieniem wszystkie dzieciaki wysłuchały 2 bajek : bułgarskiej: „Wróbelku, przyjacielu!” oraz indyjskiej: „Zazdrosna sowa”. Po wysłuchaniu uczniowie podziękowali gościowi, a później dopytywali czy jeszcze ktoś będzie im czytał „takie fajne książki”.
M. Protoklitow

CPCD (3).jpg CPCD (4).jpg

CPCD (2).JPG CPCD(1).JPG


linie_0096[1].gifSpotkanie z panią pedagogW ramach kampanii społecznej „ Cała Polska czyta dzieciom”, która jest realizowana od kilku lat w naszej szkole, dzisiaj w klasie 302 fragmenty książki pt.” Dziadek niedźwiadek” , czytała pani pedagog- Agnieszka Nadrowska. Najpierw opowiedziała krótko o swojej pracy i o tym, w jaki sposób pomaga dzieciom w szkole, a potem wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali kolejnych rozdziałów historii o niedźwiadku Wojtku. Pani Agnieszka usłyszała głośne podziękowania oraz kolejne zaproszenie do naszej klasy. Obiecała, że chętnie jeszcze przyjdzie !M. Nogły

iwonhh.jpg ffdd.JPG

linie_0096.gif
SPOTKANIE Z PANIĄ POLICJANTKĄW ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zaprosiliśmy do naszej szkoły panią policjant, która opowiedziała dzieciom z drugich klas o swojej pracy. Cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania, nawet te najtrudniejsze, np.: Ilu przestępców udało się złapać ? lub Czy dużo osób dziękuje policji ? Następnie przeczytała fragmenty książki „Afryka Kazika”. Uczniowie klas drugich serdecznie podziękowali gościowi za spotkanie, a na pamiątkę wręczyli laurkę.
PC301202-2.jpg
MMPC301203-2.jpg

PC301208-2.jpg
MMPC301209-2.jpg
linie_0096.gif
SPOTKANIE Z GÓRNIKIEMSpotkanie uczniów klas drugich z górnikiem p. Pawłem Przepłata, który w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM przeczytał opowiadania bożonarodzeniowe z cyklu „Mikołajowe opowieści”. Opowiedział również o trudnej i niebezpiecznej pracy górnika w kopalni. Uczniowie również mogli obejrzeć strój galowy, który górnicy zakładają na ważne uroczystości. Na zakończenie drugoklasiści zrobili z górnikiem pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie miało miejsce 09. 12. 2014r. w gabinetach klas drugich.

100_4418 — kopia.JPGmmm100_4419 — kopia.JPGm
100_4420 — kopia.JPGmmm100_4421 — kopia.JPG
linie_0096.gif
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE
22 listopada wybraliśmy się do Biblioteki Miejskiej im. Plastusia, na zajęcia związane ze zbliżającym się Światowym Dniem Pluszowego Misia. Poznaliśmy historię związaną z powstaniem tego dnia, a także słuchaliśmy fragmentów książki Cz. Janczarskiego " Miś Uszatek", które wspaniale przeczytała nam aktorka gorzowskiego teatru p. Bożena Pomykała. Miło było przytulić się do pluszaków i słuchać przygód Uszatka. Na zakończenie wspólnie bawiliśmy się
i spróbowaliśmy smacznych sucharków z miodem. Pozdrawiamy wszystkich lubiących ciekawe opowieści!

Klasa 102 wraz z wychowawczyniąlPB220249.JPGll;;;;;PB220262.JPG
llPB220256.JPGllllllllPB220250.JPG
linie_0096.gif
16 PAŹDZIERNIKA 2013 r. - CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM


Pamiatkowe zdjecie z Panem Wicewojewoda Janem Swirepo.JPG
W środę 16 października 2013 r. naszą szkołę odwiedził Wicewojewoda p. Jan Świrepo, który przeczytał uczniom klasy 301 opowiadania z książki pt. "Afryka Kazika" Łukasza Wierzbickiego w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Niezwykłe przygody Kazika zostały napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze.Opowiadania bardzo zainteresowały uczniów.

external image images?q=tbn:ANd9GcRdYv5H9bokoq_O1bxC3wE-6pRMWRZ76Y-yht-IIzi5FtED_tZ7


Oto fotorelacja z tego spotkania:

Przywitanie kl. 301 P. Wicewojewoda, P. Dyrektor, Pani Wychowawczyni.JPGlczytamy, czytamy, czytamy....JPG
llllllllllllllPowitanie klasy 301, P. Wicewojewoda,llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllCzytamy, czytamy, czytamy...
lllllllllllllllllllllP. Dyrektor i P. Wychowawczyni
zaciekawieni....JPGllAfryka Kazika Lukasza Wierzbickiego.JPG
lllllllllllllllllllZasłuchani i zaciekawieni...llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll"Afryka Kazika"
piosenka w podziekowaniu.JPGllJesienny kosz dla P. Wicewojewody.JPG
llllllllllllllllllllllllllPiosenka dla P. WojewodylllllllllllllllllllllllllllllJesienny kosz w podziękowaniu za wspólne czytanie...
linie_0096.gif
CZYTAMY, CZYTAMY...4 czerwca 2013 r. , w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom", odbyło się spotkanie z uczniami klas I-III. Dzieci słuchały fragmenty książeczki pt. "Billy i potwór"- B. Stenberg, M. Lepp., które były czytane przez ich nauczycielki oraz siostrę Anielę. W ten sposób staramy się pokazać dzieciom, że książka jest wartościowym elementem życia każdego człowieka. Mamy nadzieję, że w domu będą zachęcały rodziców do czytania im ulubionych opowiadań i wspólnego spędzania czasu wolnego. Spotkanie było udane, a wszystkie panie otrzymały ogromne brawa. Dziękujemy wychowawczyniom, które włączyły się w naszą akcję! M. Nogły , E. Matusiak.
mP6040586.JPGmmmP6040595.JPG

mP6040590.JPGmmmP6040592.JPG

mP6040588.JPGmmmP6040576.JPG
linie_0096.gif
WARTO CZYTAĆ - APEL KLASY 302W ramach Ogólnopolskiego Programu - "Cała Polska czyta dzieciom", klasa 302 zaprosiła na spotkanie grupy wiekowej klasy trzecie i " zerówki". Staraliśmy się zachęcić wszystkie dzieci do czytania książek, nie tylko lektur i częstego odwiedzania biblioteki. Piosenki, wierszyki i krótka inscenizacja, pokazywały ciekawy świat książek, a także uczyły ich poszanowania. Na zakończenie przedstawiliśmy Nasze Rady dla każdego czytelnika, które następnie rozwiesiliśmy na szkolnych korytarzach. Szczególne podziękowania należą się p. Oldze Sypniewskiej, mamie jednej z uczennic, która na naszym apelu czytała fragment książki A. Maleszki pt. "Magiczne krzesło".


linie_0096.gif
WIZYTA W BIBLIOTECE - klasa 302

W marcu klasa 302 uczestniczyła w spotkaniu w Bibliotece Miejskiej, pod hasłem "Janusz Korczak- przyjaciel dzieci". Spotkanie to przybliżyło uczniom postać wspaniałego Polaka, jakim był Janusz Korczak. Dzieci czytały fragmenty książki opowiadającej o działaniach Korczaka, przedstawiały scenki, wykonały doświadczenie, pomagające im zrozumieć, jak wielkąmoc ma wspólne działanie. To była bardzo pouczająca lekcja !

mmmP1220477.JPGmmmP1220482.JPG

mmmP1220485.JPGmmmP1220488.JPG
linie_0096.gif
"NIE MA DZIECI, SĄ LUDZIE"
"Nie ma dzieci, są ludzie” – te słowa Janusza Korczaka towarzyszyły lekcji w Bibliotece Plastusia, na którą zaproszono klasę 204. Uczniowie poznali podczas zajęć sylwetkę wspaniałego pedagoga, pisarza, lekarza i przyjaciela dzieci. Czytali wspomnienia jego wychowanków, dowiedzieli się, jakie utwory napisał Janusz Korczak, a także odgrywali dramy nawiązujące do emocji i praw dzieci. Scenki dotyczyły wybaczania, pomagania, wyśmiewania i prawa do tajemnic. Pani bibliotekarka zorganizowała też zabawy integracyjne, a na koniec uczniowie uczestniczyli w doświadczeniu z użyciem naczynia z wodą, jajka i soli. Pozwoliło ono w symboliczny sposób zrozumieć znaczenie przyjaźni, życzliwości i pomocy w życiu dzieci i dorosłych. „Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – ta myśl stanowiła podsumowanie lekcji poświęconej postaci wybitnego człowieka, który najbardziej kochał dzieci i im poświęcił życie. To były naprawdę ciekawe i rozwijające zajęcia!

Lekcja w Bibliotece Plastusia - Janusz Korczak przyjacielem dzieci (12).JPGLekcja w Bibliotece Plastusia - Janusz Korczak przyjacielem dzieci (21).JPG
Lekcja w Bibliotece Plastusia - Janusz Korczak przyjacielem dzieci (18).JPGLekcja w Bibliotece Plastusia - Janusz Korczak przyjacielem dzieci (61).JPG

linie_0096.gif
Cała Polska czyta dzieciom!
Od lutego 2012 r. uczniowie klas 202 i 205 pogłębiali swoje zainteresowania czytelnicze uczestnicząc w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W ramach akcji dzieci systematycznie obcowały z różnorodnymi tekstami literackimi czytanymi przez nauczyciela. Pani Mariola Nogły i pani Elżbieta Matusiak, koordynatorki akcji, przygotowały również specjalne zajęcia dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 20 oraz Miejskiego Przedszkola nr 22. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały opowiadania o żółwiku Franklinie, wspólnie się bawiły, a na zakończenie wykonały prace plastyczne, które zostały wywieszone na szkolnym korytarzu.
m
poiuytre.JPGmpoiuy.JPGpoiu.JPGmpolkiu.JPGpoiuytrew.JPGmpoiuytr.JPG